tel.: 02/ 4341 2035

Home > Exkluzívna versus neexkluzívna zmluva

Exkluzívna versus neexkluzívna zmluva

Predávate svoju nehnuteľnosť? Určite teda chcete, aby všetko prebehlo čo najhladšie a bez problémov. V tom Vám zaiste pomôže skúsený realitný maklér, ktorý pracuje pre kvalitnú realitnú kanceláriu. Existuje však viac možností spolupráce s realitným maklérom. Buď s ním a s realitnou kanceláriou, ktorú zastupuje, podpíšete exkluzívnu alebo neexkluzívnu zmluvu. Aby ste zistili, ktorá je pre Vás vhodnejšia, vysvetlíme si, v čom spočíva rozdiel medzi týmito typmi zmlúv.

Exkluzívna zmluva

Exkluzívna zmluva, nazývaná aj výhradná sprostredkovateľská zmluva, sa uzatvára v písomnej forme s jedinou realitnou kanceláriou. Mnohí predávajúci si myslia, že realitná kancelária chce touto zmluvou získať isté výhody. Pravdou však je, že výhody z nej vyplývajú najmä pre samotného vlastníka a teda predajcu nehnuteľnosti. Aké?

Ak s maklérom uzavriete exkluzívnu zmluvu, máte istotu, že dostanete všetky služby, na ktoré ako klient realitnej kancelárie máte nárok! Platí však, že pri exkluzívnej zmluve je tých služieb omnoho viac, ako pri neexkluzívnej. Ak by sa tak nestalo, na základe zmluvy máte právo služby reklamovať.

Okrem toho máte istotu, že realitná kancelária nezníži cenu a Vy dostanete sumu, za ktorú ste svoju nehnuteľnosť chceli pôvodne predať. Keďže maklér sa exkluzívnou zmluvou zaväzuje nehnuteľnosť predať, máte istotu, že do predaja investuje všetok svoj čas aj prostriedky. A ak si nakoniec kupujúceho predsa len nájdete vo vlastnej réžii a realitnú kanceláriu pri tom v súvislosti so zmluvou neobídete, tá vybaví všetko potrebné pri predaji a samozrejme tomu prispôsobí (zníži) svoju províziu. A čo je hlavné, oproti neexkluzívnym klientom budete mať vždy prednosť!

Neexkluzívna zmluva

Pri neexkluzívnej zmluve sa častokrát stáva, že klient ponúka svoju nehnuteľnosť vo viacerých realitných kanceláriách. Samozrejme, každá z nich stanoví inú cenu v závislosti od svojej provízie. Rozdielne ceny spôsobujú to, že nehnuteľnosť stráca v očiach kupujúcich na dôveryhodnosti. Navyše, pri neexkluzívnej zmluve nedostáva klient taký komplexný balík služieb, ako pri exkluzívnej. Realitná kancelária venuje svoju pozornosť a snahu aj takejto nehnuteľnosti. Nie však v rozsahu, ako pri podpise exkluzívnej zmluvy. Často krát sa stáva, že klient sa snaží „obísť“ realitnú kanceláriu a svoju nehnuteľnosť predať takpovediac poza jej chrbát. V takých prípadoch sa stáva, že predávajúci a kupujúci nedokážu spolu dotiahnuť náležitosti predaja. Môže sa tiež stať, že predávajúci narazí na neseriózneho kupujúceho a z predaja nie je nakoniec nič. Ak však máte podpísanú exkluzívnu zmluvu s realitnou kanceláriou, nič podobné nehrozí. Tá sa totiž o Vaše záujmy postará v plnej miere. 

Spolupráca pri predaji/prenájme vašej nehnuteľnosti