tel.: 02/ 4341 2035

Home > Čo všetko zvažovať pri kúpe nehnuteľnosti

Čo všetko zvažovať pri kúpe nehnuteľnosti

 

Aj vy stojíte pred úlohou nájsť domov pre Vás, či Vašu rodinu? Pred otázkou, ktorý z bytov v ponuke je ten správny pre Vás? Zvažujete všetky svoje možnosti, neustále prehľadávate realitné portály a máte pocit, že sa v tom všetkom chvíľkami strácate? Ceny za nehnuteľností sú rôzne, druhy a typy nehnuteľností rovnako. Ako si teda vybrať správne?

Definovanie potrieb

Najdôležitejší z predpokladov správneho výberu je asi zváženie a definovanie svojich potrieb. Zvažovať, či sa jedná o byt výlučne pre mňa a časom budem  kupovať druhý? Budem bývať sám? Alebo hľadám priestor pre svoju rodinu? Či nehnuteľnosť bude mojím domovom, či investíciou?  Ktorý priestor v nehnuteľnosti je pre mňa dôležitý? Je to kuchyňa? Obývačka? Pracovňa?  Milujem život v meste? Alebo mám radšej ticho dediny? Dá sa skĺbiť konzum mesta s výhodami vidieckeho bývania? Odpovede na tieto otázky Vás nasmerujú k výberu vhodnej lokality, metráže bytu či dispozičného riešenia.

Zváženie finančných možností

Kúpa nehnuteľnosti je asi pre väčšinu z nás jedna z najväčších investičných príležitostí. Preto je už v samotnom úvode veľmi dôležité zvážiť svoje možnosti, stanoviť si maximálnu cenu za nehnuteľnosť. Zvážiť spôsoby financovania. Vymedzením limitov si viete ušetriť množstvo času pri jej hľadaní. Stanovenie si finančného stropu Vám vie pomôcť pri zvažovaní prípadných kompromisov pri zvažovaní správnosti tejto investície.

Novostavba, holobyt, či staršia nehnuteľnosť?

V ponuke nájdete asi všetky typy nehnuteľností - od holobytov, cez novostavby až po staršie nehnuteľnosti. Základným rozdielom mimo veku stavby je rozhodne cena nehnuteľnosti. Novostavby sú finančne náročnejšie ako napr. holobyty či staršie byty, v najbližších rokoch si nevyžadujú žiadne investície. Za starý byt zaplatíte pochopiteľne menej. Ten si však v konečnom dôsledku neraz vyžiada vysoké dodatočné výdaje. Ceny sú závislé i od geografickej polohy, lokality a štandardu stavby. Je preto dobré ujasniť si otázku typu nehnuteľnosti už na začiatku hľadania.

Čo je dôležité pre Vás?

Všetci sme iní, máme rôzne potreby. Pre niekoho je dôležitá lukratívna adresa, pre iného kľudné a tiché prostredie, pre Vás možno ruch a pohodlie mesta. Blízkosť do práce, okolitá infraštruktúra, občianska vybavenosť či dispozičné riešenie , jedinečnosť priestoru, jeho stav či atmosféra bytu/ domu či mnoho iných parametrov majú nemalý vplyv na Vaše rozhodnutia. Zoradenie priorít od tej najmenej dôležitej po nevyhnutnú a dôležitú Vám môžu pomôcť pri výbere lokality a súčasne vedia byť veľmi užitočnou pomôckou pri kompromisoch vo výbere nehnuteľnosti pre Vás, ktorá by mala zodpovedať Vášmu finančnému limitu.

Spolupráca pri predaji/prenájme vašej nehnuteľnosti