tel.: 02/ 4341 2035

Home > Správne nastavenie ceny predávanej nehnuteľnosti

Správne nastavenie ceny predávanej nehnuteľnosti

Ako správne nastaviť cenu predávanej nehnuteľnosti?

Správne nastavenie ceny predávanej nehnuteľnosti je jeden z rozhodujúcich faktorov pri jej predaji. A práve na správnom určení ceny závisí to, či budete svoju nehnuteľnosť dlhodobo predávať a strácať čas alebo či ju skutočne predáte! Aj keď je nastavovanie ceny v rukách samotného predajcu, možno by nezaškodilo zopár rád od odborníkov.

Faktory ovplyvňujúce cenu nehnuteľnosti

Vieme, že k svojej nehnuteľnosti máte možno citový vzťah. Vieme, že Vás stálo kopec času a investícií, kým ste dali nehnuteľnosti jej konečnú podobu. No Vy by ste zas mali vedieť, že záujemcu o kúpu tieto veci príliš nezaujímajú. Cenu nehnuteľnosti teda nesmiete určovať podľa svojich pocitov, či citových vzťahov k nej. Musíte dbať na niekoľko základných faktorov:

  • Aktuálna situácia na realitnom trhu. Ak sa v súčasnosti ceny podobných nehnuteľností, ako je tá Vaša predávajú, predávajú v určite cenovej hladine, svoju cenu by ste nemali príliš navýšiť. Prispôsobte sa teda aktuálnej situácii a dopytu na realitnom trhu. Pozrite si inzeráty a preskúmajte aktuálne ceny.
  • Do úvahy musíte brať aj vek a stav nehnuteľnosti. Starší rodinný dom napríklad z 50. tych rokov iste nepredáte za takú cenu, ako novostavbu v danej lokalite. Aj keď možno prešiel rekonštrukciou.
  • Región. Predávate nehnuteľnosť vo veľkomeste alebo na vidieku? Na západe alebo východe Slovenska? Ceny v jednotlivých regiónoch sa výrazne líšia.
  • Aká je lokalita a občianska vybavenosť? Kupujúci prihliadajú aj na faktory, ako dostupnosť MHD, obchodov, škôl a podobne. Ak sa Vaša nehnuteľnosť nachádza v lokalite s perfektnou občianskou vybavenosťou, môžete si dovoliť jej cenu mierne navýšiť.
  • Koľko máte času? Ak potrebujete nehnuteľnosť predať okamžite, asi budete musieť ísť s cenou trošku pod priemer, aby Vaša ponuka okamžite zaujala. Ak však máte na predaj dosť času, môžete si dovoliť cenu navýšiť.

 

Dajte aj na rady realitného makléra

Realitný maklér robí svoju prácu preto, že ju ovláda. Je odborník a vie, ako to v tejto oblasti chodí. Preto by ste si pri stanovovaní ceny predávanej nehnuteľnosti mali nechať poradiť aj od realitného makléra. Ten vie posúdiť aj faktory, ako predaj podobných nehnuteľností za určité časové obdobie, situáciu v oblasti predaja nehnuteľností vo Vašom regióne, či preferencie kupujúcich. Jednoducho povedané - realitný maklér vie, čo robí. Vie napríklad aj to, že kupujúci nemajú radi predávajúcich, ktorí nie sú ochotní vyjednávať. Ak nastavíte cenu privysoko, presne tak budete pôsobiť. A kupujúci Vás budú jednoducho ignorovať. Držte sa teda pri zemi a stanovte len mierne navýšenú cenu, z ktorej budete môcť pri vyjednávaní spustiť. Tak máte naozaj šancu, že svoju nehnuteľnosť predáte.

Spolupráca pri predaji/prenájme vašej nehnuteľnosti